Bina Temel Yalıtımı

Bina Temel Yalıtımı

Bina Temel Yalıtımı Bina temel yalıtım, binanın yapımında en önemli yer olan temelin, binanın tümünü olumsuz yönde etkileyecek olan dış etkenlere karşı korumacı ve daha dayanıklı olmasını sağlayan işlemlere denmektedir. Bina temeli ne kadar salam olursa üzerinde yükselen yapılar o kadar dayanıklı olmakta ve uzun yıllar hiçbir sorun çıkarmadan kullanılmaktadır. Doğru şekilde yapıldığı takdirde temel yalıtımı bina sakinlerinin de uzun dönemde katlanacağı maliyeti en az seviyelere indirmektedir. Ayrıca kullanıcılara daha sağlıklı yaşam alanları sunarak, konforlu bir hayat geçirmeye katkı sağlamaktadır.

Bina Temel Yalıtım Uygulaması Yöntemleri

Bina temel yalıtım, binanın konumu ve durumu göz önüne alınarak farklı metotlar yardımı ile yalıtım yapılmaktadır. Temel yalıtım sayesinde yapılacak olan yapıların daha hızlı ve kolay şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Bina temel yalıtımı yapmadan önce yüzey hazırlama işlemi yapılmaktadır. Yağmur, çamur, kir ve bütün yabancı maddelerden ayrıştırılmakta olup, beton yapısındaki bozukluk, delikler ve çatlaklar elastik dolgu kullanılarak doldurulur ve yüzey yalıtım için hazır hale getirilmektedir. Hazırlanan yüzeylere uygulanacak olan temel yalıtım yöntemleri şunlardır;

1. İçten yalıtım yapılması: Dış çanağın iç yüzeyine hem yatay hem de düşey olarak yalıtım yapılması ile uygulanan bina temel yalıtım yöntemidir. Bina çanak ile oluşturulan bu havuz içerisine oturtularak yapımı ilerletilir.

2. Kristalize çimento bazlı yalıtım yapılması: Yüzeyin hazırlanmasının ardından zemin yaklaşık olarak 2 saat boyunca nemlendirilmektedir. Boya kıvamında olan homojen yalıtım malzemesi yüzey uygulanarak yalıtım gerçekleştirilir.

3. Dıştan yalıtım yapılması: Temelin oturacağı beton tavan yatay olarak yalıtımı yapılır. Daha sonra binanın kaba inşaatının oluşması ile birlikte ilk yapılan yalıtımın üzerinden perde yalıtımın yapılması uygulamasıdır.

4. Bohçalama yöntemi uygulanarak temel yalıtım yapılması: Bu yöntemde temel hem içten hem de dıştan yalıtım ile kaplanmaktadır. Bina temel yalıtım uygulaması olarak temel mebran tabakası ile birlikte sarmalanmakta olup, içten yalıtım tabakası oluşturularak temel bohça şeklindeki yalıtımın içerisine oturtulmaktadır. En çok tercih edilen temel yalıtım uygulamasıdır.

5. Sürme temel yalıtım yapılması: Akrilik, çimento, bitüm ve poliüretandan oluşturulmuş olan karışım püskürtme yöntemi ile grobeton üzerine sürülmektedir. Cam tülü ya da yalıtım için kullanılan filtreler yalıtım katları arasında konulmakta olup, mekanik değerler oldukça üste seviyelere çıkarılmaktadır.

Her binanın yapım aşamasında uygulana bina temel yalıtım binalara kattıkları faydalar sayesinde, her binanın yapımında bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Binalara Uygulanan Temel Yalıtımın Faydaları

Her binanın uzun süre kullanılacağı ve bu süre içerisinde hiçbir sorun ile karşılaşmayacağı hesaplanarak yapılması esastır. Bunun için bina yapımlarında temelden son haline kadar sağlamlaştırma ve iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Yapım aşamasında gerçekleşen iyileştireler hem kısa hem de uzun dönemde binalara ve kullanıcılarına fayda sağlamaktadır. Bina temel yalıtım yapılmasının getirdiği faydalar kısaca şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Binalar ilerleyen süreçlerde oluşabilecek sarsında ve titreşimlerden etkilenmez ya da çok az seviyede etkilenmektedir.
  • Kullanıldığı süre boyunca sürekli olarak bina içlerinde su ve ısı yalıtımını birlikte sağlamaktadır.
  • Tuz ve asit içeren ortamlara karşı dayanıklı olmakta ekstra bir maliyet ortaya çıkarmamaktadır.
  • Buhar bariyeri ile birlikte binaların temelden nem ve küf oluşumunu engellemektedir.
  • Bina temeline su temas etmesi ile bozulma ve çürüme göstermediğinden suyun temeli olumsuz olarak etkilemesini önlemektedir.
  • Bina temel yalıtım ile birlikte temeli oluşturan demirlerin dış etkenlerin etki sile ömürlerini kısa sürede tamamlamasını engellemekte ve daha dayanıklı hale getirmektedir.

Bina Temel Yalıtımı Sağlamış olduğu faydalar eşliğinde temel yalıtımı her bina yapısının başlamasından sonra ilk uygulamaya alınan yapımdır.

Bina Temel Yalıtımın Sağlam Olması

Bina temel yalıtım doğru ve sağlam şekilde yapılması ile gereken faydayı sağlamaktadır. Bu nedenle yalıtım için kullanılan her bir malzemenin uluslar arası kalite standartlarında olması gerekmektedir. Ayrıca yalıtımın her aşamasında çalışacak olan personelin alanında uzman olması gerekir. Bu şartlar altında yapılan yalıtım bina için beklentilerin karşılanmasını sağlamaktadır.

Bina temel yalıtım sayesinde kullanıcılar hem binaya ilave masraf etmeyecekler hem de bina içerisinde ısı dengesi korunduğundan dolayı ısıtma ve soğutma giderlerinde azalma yaşayacaklardır. Temel yalıtım ile kullanım ömrü uzayan binalar, yıllar geçse bile ilk günkü sağlamlık ve güzelliğini muhafaza edecektir.