Teras Yalıtım

Teras Yalıtım

Teras Yalıtım Teras yalıtım , binalarda bulunan terasların daha kullanışlı hale getirilmesi, bina iç kısımlarına herhangi bir şekilde zarar vermesini önlemek amacı ile yapılmaktadır. Teraslar sıcaklık fakları, mevsimsel yağışlar ve insan faktörüne dayalı olarak zaman içerisinde yıpranmakta, kullanılmaz hale gelmekte ve kullanıcılarına maddi ve manevi zararlar getirmektedir. terasa uygulanacak olan yalıtım sayesinde bina içerisindeki ısıları koridor halinde dışarı çıkması engellenecek, suların bina içerisine akmasının önüne geçilecek ve terasın daha güze ve kullanışlı hale gelmesi sağlanacaktır. Bu uygulama ile hem bina hem de bina kullanıcıları kazançlı çıkacak, sorunsuz şekilde terasları istediği gibi kullanacaklardır.

Terasa Uygulanacak Olan İşlemler

Teras yalıtım sağlığa herhangi bir zararı olmayan malzemeler ile yapılması ile istendiği gibi kullanılmakta ve kullanıcıların teras nedeni ile katlandığı maliyetleri oldukça düşürmektedir. Teraslara uygulanacak olan işlemler terasın büyüklüğüne, kullanıcının isteğine ve zeminin gerekliliğine göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda teras için;

 • Beton teras yalıtımı,
 • Teras seramik kaplama ile yalıtımı,
 • Terasın traverten yüzey ile kaplanması yalıtımı,
 • Fayanslı teras yalıtımı,
 • Karo ile kaplanan teras yalıtımı yapılmaktadır.

Teras yalıtım için uygulanacak her türlü işlem sonunda teraslar arzu edildiği gibi kullanılmakta olup, hem dış hem de iç yüzeyde görsel sorunları ortadan kaldıracaktır.

Teraslara Yalıtım Uygulaması

Teras Yalıtım Terasların amaca uygun olarak kullanılmasını sağlamak adına ilk olarak keşif işlemi yapılmaktadır. Keşif işleminin ardında teras için uygulanacak yöntem seçilmekte olup kalite malzemeler kullanılarak teras yalıtım uygulanmaktadır. Yalıtımın uygulanması için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüzeyin hazırlanması: Beton teras zemin üzerinde ilk olarak çatlak, kırılma ve pürüzler onarılmaktadır. Sonra zeminde gevşek parçalar ayrıştırılır ve zemine düzgün olarak eğim verilmektedir.
 • İç köşelerde pahlanma yapılması: Yalıtım ile birlikte terasta biriken suların iç kısımlara sızmasını engellemek adına köşeler doğru şekilde pahlanmaktadır.
 • Yalıtım katmanı serilmesi: İlk işlemlerin ardında terasa yalıtımı sağlayacak olan katman terasın durumuna göre 2 kat olarak serilmektedir.
 • son katın yapılması: Terasa son olarak yapılacak işlemin içeriği olarak, seramik, fayans vb. malzemenin serilerek kaliteli malzeme ile yapıştırılmaktadır. Gereken bölgelere kalite derz dolgu işlemi yapılmaktadır.

Teras yalıtım bu işlemlerin sonucunda hazır olmakta olup, ancak bazı durumlarda özel isteğe göre son dokunuşlar yapılmaktadır. Uygulanan yalıtım işleminden sonra malzemelerin kuruması ile birlikte teras kullanıma hazır hale gelmekte, istenen verimin elde edilmesi başlamaktadır.

Uygulanan Teras Yalıtımın Faydaları Nelerdir?

Terasları daha aktif kullanmak ve iç kısımlarda sorun yaşamamak için uygulanmakta olan teras yalıtım getirdiği faydalar ile her teras için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Uygun ve kaliteli malzeme kullanılıp, alanında uzman personel ile yapılan bir yalıtımın sağlayacağı faydalar kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Teraslarda tam olarak su yalıtımı sağlayarak iç kısımlarda nem ve küf oluşumunu engelleyerek, kullanıcıların daha sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmasını sağlamaktadır.
 • Teraslarda meydana gelen ve göze güzel görünmeyen kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktadır.
 • Aşırı bir ağırlık bulunmadığından dolayı binaya ilave bir yük uygulamamaktadır.
 • Aşırı yük ve darbelere dayanıklı olmasından her türlü amaç için rahatça kullanılmaktadır.
 • Aynı zamanda ısı koridoru oluşmasını engelleyerek mevsim şartlarının bina içerisinde hissedilmesinin önüne geçmektedir.
 • Teras yalıtım aynı zamanda bina içerisinde ısıtma ve soğutma giderlerinin en aza inmesine katkı sağlamaktadır.
 • Dış etkenlere karşı dayanıklı olmakta, hava şartlarının olumsuz etkisi önlenmektedir.

Bu faydalar göz önüne alındığı takdirde terasların yalıtım ile kaplaması kar amaçlı değil bir ihtiyaç olarak kendini göstermektedir.

Teras Yalıtımın Doğru Yapılmaması

Teras yalıtım her zaman doğru yapıldığı zaman istenen faydayı sağlamaktadır. Bunun için kullanılan malzemenin uluslar arası kalite standartlarına uygun kalitede olması gerekmektedir. Ayrıca bu malzemelerin kendini kanıtlamış ve alanında uzman personel tarafında yalıtımda uygulanması gerekir. Böylece uygulanan yalıtımdan maksimumu fayda sağlanmaktadır

Kalitesiz malzeme ile yapılacak olan yalıtımda basma ve sünme mukavemeti istenen düzeyde olmayacak, yalıtım dış etkenler nedeni ile kısa süre içerisinde hasara uğrayacaktır. Ayrıca deneyimsiz personel tarafından uygulanan teras yalıtım işlemi su sızması ve ısı kaybı sorunlara neden olacak, böylece kullanıcıların katlanacağı maliyet artacaktır. Ayrıca bina içinde hem daha kötü bir görüntü hem de tehlikeli sağlık koşuluna neden olacaktır.